Genel

Iki Türk Gencinden Akon´a Vokal

Akon
Pepsi’nin 16 ülkenin gençlerini bir araya getirdiği projede Mustafa Çağatay Erol (17) ve Sırma Munyar (19) Dünya starlarıyla aynı albümde şarkı söylediler ve Türk bayrağını bütün dünyaya tanıttılar.

İki Türk Gencinin Akon’un “Oh Afrika” Şarkısındaki vokallerini bütün dünya izleyecek

Pepsi, dünya gençliğini 2010 futbol şarkısı “Oh Afrika”yı seslendirmek için
Los Angeles’ta dünyaca ünlü sanatçı Akon’a bir araya getirdi. Şarkının kaydından elde edilen gelir hayır işleri için kullanılacak.Pepsi’nin 2010 futbol kampanyasının da soundtrack’i olarak kullanılacak olan bu şarkının gelirinin bir bölümü zor koşullarda yaşayan Afrikalı çocuklar ve gençler yararına kullanılacak. Şu anda yüzleri Türk bayrakları ile boyalı gençlerin klibi tüm dünyada izleniyor.

Sırma MunyarPepsi ile 16 ülkeden müzik tutkunu genç yetenekler Los Angeles’ta Pepsi’nin 2010 futbol şarkısı olan “Oh Afrika”yı seslendirmek ve kaydetmek için bir araya geldi. Yetenekleriyle önlerinde büyük bir müzik kariyeri vadeden bu gençler projede, satış rekorları kıran dünyaca ünlü Amerika’lı R&B ve Hip Hop şarkıcısı Akon’un vokallerini seslendirdiler. Pepsi-Cola International, GRAMMY® adayları Keri Hilson ve Akon’un yanı sıra iki kez Grammy ödülü sahibi Soweto Gospel Korosu ile prodüksiyonunu gerçekleştirdiği Afrika müziği esintili “Oh Afrika” parçasının geliri daha sonra Afrikalı çocuklara bağışlanacak.

“Oh Afrika” şarkısı parçanın ilk yayını Grammy Weekend boyunca tüm Grammy etkinliklerinin 72 saat süreyle www.grammy.com‘dan online olarak yayınlandı. Burada yayınlanan klipte iki Türk genci Sırma Munyar ve Mustafa Çağatay da milyonlarca kişi tarafından izlendiler.

Türk Gençleri Dünya starlarıyla bir arada

Mustafa ÇağatayDünya çapında yıldızların şarkılarında imzası olan ünlü Hip hop ikilisi Rock City’nin yazdığı ve prodüksiyonu Prettiboifresh tarafından gerçekleştirilen ‘Oh Africa’da dünyanın dört bir yanından 16 yetenekli genç müzisyen Akon ve bir ses dehası kabul edilen Keri Hilson’la birlikte yer almanın heyecanını yaşadılar. Pepsi’nin 2010 futbol kampanyasının da soundtrack’i olarak kullanılacak olan bu şarkının gelirinin bir bölümü zor koşullarda yaşayan Afrikalı çocuklar ve gençler yararına kullanılacak. Yardım fonunun dağıtımını Akon’un Konfidence Vakfı ve Keri Hilson ile Pepsi tarafından belirlenen çeşitli saygın yardım kuruluşları  üstlenecek.

Akon tarafından 2006’da kurulan Konfidence Vakfı, kuruluşun başkanı olan Akon’un annesi Kine Gueye Thiam tarafından yönetiliyor. Kâr amacı gütmeyen sosyal sorumluluk kuruluşu statüsüne sahip olan Vakıf tüm çabasını Afrika’daki yaşam koşullarına ilişkin dünya kamuoyunda farkındalık yaratmaya, Afrikalı gençlere modern teknoloji ve kaliteli eğitim materyalleri ile donatılmış eğitim, spor ve eğlence olanakları, sağlık ve iyi yaşam koşulları sağlayacak hizmetler sunmaya adamış durumda.

Akon ise projenin amacıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Şu anda Afrika’da hastaneler sağlık değil, düpedüz hastalık üretir durumda. Donanım yetersiz, sağlık hizmetleri yetersiz. Bizim Konfidence Vakfı’nda amacımız modern donanım sağlamak, eğitimi geliştirmek, çocukları rahat ettirecek, daha modern koşullarda eğitim görmesine olanak sağlayacak işler yapmak. Vakfın temel amacı çocuklar. Çünkü Afrika’da bir değişim olacaksa, gerek düşüncede, gerekse gelişim umutlarına ilişkin bir değişimden bahsediyorsak, bunu yapacak tek güç çocuklardır.”
Parça, Pepsi’nin 2010 reklam kampanyasının müziği olarak da kullanılacak ve Pepsi’nin gençleri yaşadıkları dünyada olumlu bir değişiklik yaratmaya davet eden “Dünyanızı Yenileyin”   kampanyasının da simgesi olacak.

İki Türk genci Türk Bayrağını bütün dünyaya taşıdı.
Pepsi’nin Türkiye’den dünya çapındaki bu proje için seçtiği gençler ise gelecek vadeden iki yetenek. Bunlardan biri olan Mustafa Çağatay Erol 17 yaşında ve Samsun doğumlu. Mustafa Çağatay Erol, TRT ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği “Genç Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması” en iyi solist ödülünü kazandı. Akon’un albümü için seçilen diğer isim  ise 19 yaşında Amerika’nın en prestijli müzik okulu Berklee’ye (Berklee Collage of Music) burslu girme başarısını elde etmiş Sırma Munyar…
Çağatay Erol2008 yılında İstanbul’da o yıl ilk kez Özel Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen “1.Pera Gitar Günleri” adlı organizasyonun “Klasik Gitar” yarışmasında 14–17 yaş grubunda “Mansiyon ödülü” kazandı. 2009 yılında ise TRT ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Genç Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması”na Samsun İlkadım Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin “İlkadım Oda Orkestrası” adlı grubunun üyesi olarak katıldı. Yarışma boyunca geri vokal, ana vokal, basgitar, klasik gitar ve piyano çalmak gibi birkaç farklı görevi üstlendi. Ayrıca bu yarışmada okulunun seslendirdiği pek çok parçanın düzenlemesini yaptı. Çağatay Erol bu yarışmada bireysel olarak “En İyi Erkek Solist” ödülünü kazandı. Çağatay Erol’un her tınıyı ayırt eden inanılmaz bir müzik kulağı bulunuyor ve geleceğin büyük müzisyenleri arasında gösteriliyor.
Sırma Munyar, Caz tutkunu bir müzik dehası
Los Angeles’da Akon’un vokallerini yapacak ikinci genç ise müzik hayatına 10 yaşındaki klasik piyano eğitimiyle başlayan 19 Yaşındaki Sırma Munyar… Genç yetenek Robert Koleji bitirdikten sonra Amerika’nın en prestijli müzik okulu Berklee’de (Berklee Collage of Music) Amerikan Turkish Society (Amerikan Türk Cemiyeti) tarafından düzenlenen Arif Mardin bursunu kazanarak caz ve vokal üzerine eğitim hakkı elde etti.
Munyar, “Arif Mardin Müzik Bursu”nu kazanarak Berklee’nin beş haftalık Yaz Performans Programına katılma hakkı elde eden ilk öğrenci oldu. Caz solisti olmak isteyen Sırma Munyar’ın genç yaşına rağmen müzik kariyeri ödüllerle dolu. Genç sanatçı Nardis Jazz Klüp’te düzenlenen “Genç Jazz Vokalistleri Yarışması”nda “Polonya’da Pulawy Jazz Workshop” ödülünü de kazanmayı başardı.

Yazar

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?