Web

Kullanmanız Gereken En İyi 14 WordPress SEO Eklentisi ve Araçları

Genellikle önerdiğimiz en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçlarının hangileri olduğu sorulur. Bunun nedeni, arama motorlarının internetteki çoğu web sitesi için önemli bir trafik kaynağı olmasıdır. Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve işinizi önemli ölçüde büyütmenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini ve araçlarını paylaşacağız. Bu araçlardan bazıları benzer işlevler sunar, bu nedenle belirli kullanım durumları için hangilerinin en iyisi olduğunu da vurgulayacağız.

 

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

SEO ipuçlarını okurken veya “en iyi ücretsiz WordPress SEO eklentileri” ni ararken, birkaç düzine araç içeren makalelerle karşılaşırsınız. Bu, yeni başlayanlar ve teknik bilgisi olmayan kullanıcılar için oldukça zor olabilir. Gerçek şu ki, daha yüksek arama sıralaması elde etmek için düzinelerce en iyi SEO aracına ihtiyacınız yok. Çoğu blog yazısı (bizimki dahil) en popüler SEO eklentilerini paylaşacak olsa da, her bir aracın kullanım durumlarını anlamanız son derece önemlidir. Örneğin, web sitenizde asla birden fazla WordPress SEO eklentisi kullanmak istemezsiniz. All in One SEO, Yoast SEO, SEOPress ve Rank Math’dan bahsedeceğiz. Eklenti çakışmasını önlemek için yalnızca birini seçmeniz gerekir. SEMRush, Ahrefs ve diğer birkaç güçlü araçtan bahsedeceğiz, ancak benzer bir özellik kümesine sahip oldukları için ilk başladığınızda hepsine ihtiyacınız yok. İşletmemizde hangi araçları kullandığımızı ve her araç arasında hangi özelliklerin en iyi olduğunu paylaşacağız.

Bununla birlikte, en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçları konusunda uzman seçimimize bir göz atalım.

 

1. WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO)

WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO)

WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) , piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir. 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan, herhangi bir karmaşık SEO jargonu öğrenmeden arama sıralamasını iyileştirmenize yardımcı olan en kapsamlı SEO araç setidir. İşletmeniz için en iyi SEO ayarlarını seçmenize otomatik olarak yardımcı olan en kolay kurulum sihirbazıyla birlikte gelir. AIOSEO, yazılarınızı ve sayfalarınızı optimize etmek için işlem yapılabilir bir kontrol listesiyle birlikte TruSEO sayfa analizini gösterir. Sayfadaki SEO kontrol listesi, SEO başlığınızda ve açıklamalarınızda dinamik değerleri (cari yıl, ay, gün, özel alanlar, yazar bilgileri ve çok daha fazlası) kullanabileceğiniz akıllı bir meta etiket oluşturucu içerir. Bu, yalnızca SEO başlıklarını değiştirmek için bir gönderiyi güncellemenize gerek olmadığı anlamına gelir.

 

Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) dinamik meta başlığı ve açıklaması

 

AIOSEO ayrıca arama motoru görünürlüğünüzü artırmak için Rich snippet şema işaretlemesi, akıllı XML site haritaları (gelişmiş kontrollerle), SEO sağlık kontrolü ve diğer yararlı özelliklerle birlikte gelir. Open Graph meta verilerini de eklemek için yerleşik bir sosyal medya entegrasyonu vardır. Bu, sayfalarınız Facebook, Twitter, Pinterest vb. Sosyal medya web sitelerinde paylaşıldığında hangi resmi veya küçük resmi seçebileceğiniz anlamına gelir.

 

WordPress için Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) sosyal medya profilleri

AIOSEO ayrıca e-ticaret siteleri için yerleşik WooCommerce SEO araçlarıyla birlikte gelir . Bu, dinamik optimizasyonlar, bireysel ürün sayfası optimizasyonları, ürün resmi SEO gibi özellikleri ve çevrimiçi mağazanıza daha fazla organik trafik getirmek için diğer kullanışlı özellikleri içerir. SEO konusunda bilgili daha fazla kullanıcı için, RSS beslemelerinin, Robots.txt düzenleyicisinin, yerel SEO’nun, Google Haberler site haritalarının, video SEO’nun ve daha fazlasının tam kontrolünü içerir. İşletme sahipleri için, SEO kullanıcı rolleri ile birlikte gelir, böylece web sitenizin kontrolünü devretmeden önemli SEO özelliklerine erişimi yönetebilirsiniz. Genel olarak, Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO), piyasadaki en yeni başlayanlar için uygun ve kapsamlı WordPress SEO eklentisidir. Web sitenizde bir şeyler yapmak için birden fazla eklenti kurma ihtiyacını ortadan kaldırır ve her tür işletme, e-ticaret, bloglar, haberler ve diğer web siteleri için mükemmel çalışır.

 

2. SEMRush

SEMRush

SEMRush , piyasadaki en iyi genel SEO aracıdır. Profesyonel SEO uzmanları, pazarlamacılar, blog yazarları ve her boyuttaki işletme tarafından kullanılır ve trafiğinizi artırmak için kapsamlı bir araç seti sağlar. Kolayca sıralayabileceğiniz organik anahtar kelimeleri ve arama terimlerini bulmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, rekabetçi araştırma yapmanıza ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını ve onları nasıl yenebileceğinizi görmenizi sağlar. SEMRush SEO Yazma Yardımcısı aracı , odak anahtar kelimeniz için en iyi 10 sonucu geçmek için web sitenizin içeriğini geliştirmenize yardımcı olur. WordPress ile bütünleşir ve bu, daha fazla SEO dostu içerik yazmanıza yardımcı olur.

 

3. Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu, web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google arama sonuçlarındaki varlığını izlemelerine ve sürdürmelerine yardımcı olmak için Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Google web sitenizdeki sayfaları tarayamadığında ve dizine ekleyemediğinde sizi uyarır. Ayrıca, bu tarama hatalarının nasıl düzeltileceğiyle ilgili yararlı ipuçları alırsınız. En önemlisi, web sitenizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını, bağlantı metinlerini, ortalama konumu, gösterimleri ve daha fazlasını gösterir. Bu verileri, yalnızca içeriğinizi optimize ederek kolayca daha üst sıralarda yer alabileceğiniz anahtar kelimeler bulmak için kullanabilirsiniz. Bu anahtar kelime verilerini, yeni blog yazısı fikirleri bulmak için de kullanabilirsiniz. Daha sonra bahsedeceğimiz başka bir araç olan MonsterInsights , kolay erişim için Arama Konsolu raporlarını doğrudan WordPress panonuzun içine getirmenize yardımcı olur.

 

4. Yoast SEO

Yoast SEO

Yoast SEO , WordPRess web sitenizi arama motorları için optimize etmenizi sağlayan popüler bir WordPress SEO eklentisidir. Web sitenizdeki tüm yazılara ve sayfalara kolayca SEO başlıkları ve açıklamaları eklemenizi sağlar. Makalelerinize Open Graph meta verileri ve sosyal medya görüntüleri eklemek için de kullanabilirsiniz. Yoast SEO , tüm web sitesi içeriğiniz için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur ve bu da arama motorlarının web sitenizi taramasını kolaylaştırır. Ayrıca, başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, SEO verilerinizi kolayca içe aktarmanıza yardımcı olur.

 

5. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracı, Google’ın kendisinden kendi anahtar kelime fikirlerinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Gezegendeki hiç kimse, arama devi Google’dan daha fazla insanların aradıklarıyla ilgili bilgiye sahip değil. Bu ücretsiz araç, Google’ın reklamverenlerine ücretsiz olarak sunulur ve herkes kullanabilir. Ana amacı, reklamverenlere reklam kampanyaları için teklif verebilecekleri anahtar kelimeleri göstermektir. Ayrıca, reklamverenlere tahmini arama hacmi, sonuç sayısı ve zorluk seviyesi göstererek doğru anahtar kelimeleri seçmelerine yardımcı olur. Bir içerik pazarlamacısı veya blog yazarı olarak, bu verileri, yüksek arama hacmi, yüksek reklamveren ilgisi ve daha da önemlisi diğer tüm siteleri kolayca geçebileceğiniz anahtar kelimeler bulmak için kullanabilirsiniz.

 

6. Ahref’ler

Ahref'ler

Ahrefs , pazarlamacılar, blog yazarları ve işletmeler için hepsi bir arada bir SEO aracıdır. SEMRush’a popüler bir alternatiftir ve birçok benzer araç ve özellik sunar. Anahtar kelime araştırması, rekabet analizi, geri bağlantı araştırması, anahtar kelime sıralamalarını izleme ve daha fazlasını yapmanızı sağlar. Ayrıca, belirli anahtar kelimeleri hedeflerken içeriği iyileştirmenize yardımcı olan ayrıntılı bir içerik analiz aracı sunar. Çok büyük bir özellik çakışması olsa da, Ahrefs’in gerçekten iyi yaptığı şey backlink analizidir. Hangi sitelerin birden fazla rakibe bağlantı verdiğini görmek için kullanabiliriz, ancak biz değil. Bu, daha fazla geri bağlantı almamıza ve daha fazla ortaklık kurmamıza yardımcı olur. Ayrıca, rakiplerimizin hangi birden çok içeriğinin bizim olmadığımız için sıraladığını belirlememize yardımcı olur, böylece daha fazla teşhir için bu konularda içerik oluşturabiliriz. Son olarak, Ahrefs, sıralamalarımızı yükseltmek için doğru içeriği birleştirmemize ve yükseltmemize yardımcı olan yinelenen içeriği ve anahtar kelime yamyamlığını daha iyi belirlememize yardımcı olur.

 

7. SEOPress

SEOPress

SEOPress , başka bir basit ama güçlü WordPress SEO eklentisidir. Meta başlık, açıklama, açık grafik desteği, resim ve içerik XML site haritaları, yönlendirmeler ve daha fazlası gibi bir SEO eklentisinden bekleyebileceğiniz tüm özellikleri içerir. Yeni başlayanlar için basit bir kurulum ve daha deneyimli kullanıcılar için gelişmiş kontroller ile birlikte gelir. Özellikler ve seçenekler açısından piyasadaki diğer en iyi WordPress SEO eklentileri ile karşılaştırılabilir.

Eklentinin ücretli sürümü, piyasadaki diğer bazı premium WordPress SEO eklentilerinden daha ucuzdur.

Not: SEOPress, bir WordPress SEO eklentisidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

 

8. Sıra Matematiği

Sıra Matematik

Rank Math, web sitenizi arama motorları ve sosyal medya için optimize etmenize olanak tanıyan, hızla büyüyen, kullanıcı dostu bir WordPress SEO eklentisidir. Bir kurulum sihirbazı ile birlikte gelir ve kurulum sırasında diğer SEO eklentilerinden veri aktarmanıza izin verir. Blog yayınlarınıza kolayca meta başlık, açıklama ve Açık Grafik meta verileri eklemek için kullanabilirsiniz. Eklenti ayrıca bir XML site haritası oluşturmanıza, Google Arama Konsolu’na bağlanmanıza ve kullanıcı rollerine göre eklenti özelliklerine erişimi kontrol etmenize olanak tanır.

Not: Rank Math, bir Yoast SEO alternatifidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

 

9. Schema Pro

Schema Pro

Schema Pro , web sitenize arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlayan zengin snippet’ler eklemenize olanak tanır. Zengin Parçacıklar, bir incelemenin altındaki yıldız derecelendirmelerini, açıklamanın yanında bir ürünün, resmin veya videonun altındaki fiyatları vb. Göstererek web sitenizin arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlar. Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) gibi en iyi WordPress SEO eklentileri, web sitenize yapılandırılmış zengin snippet verileri zaten ekliyor. Bununla birlikte, daha fazla şema türüne ihtiyacınız varsa veya mevcut WordPress SEO eklentinizin işlevselliğini genişletmek istiyorsanız, o zaman Schema Pro doğru yoldur.

Schema Pro, eklenti verilerini Schema Pro alanlarıyla eşleyerek mevcut WordPress SEO eklentinizle birlikte kullanmanıza da olanak tanır.

 

10. KeywordTool.io

Anahtar kelime aracı

KeywordTool.io , şu anda mevcut olan en iyi ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Bir anahtar kelime yazarak basitçe anahtar kelime fikirleri üretmenizi sağlar. Bu anahtar kelime önerileri, Google’ın otomatik önerme özelliğinden toplanmıştır. Ayrıca size Bing, YouTube, Amazon ve diğerlerinden anahtar kelime önerileri gösterir. Bu anahtar kelime önerileri bir bilgi hazinesidir. Ücretli planlarına geçerek her anahtar kelime için arama hacmi, tıklama başı maliyet ve diğer verileri de alabilirsiniz.

 

11. Yönlendirme

Yönlendirme

Yönlendirme , WordPress’te SEO dostu yönlendirmeler oluşturmanıza yardımcı olur. Yönlendirmeleri ayarlayarak WordPress’teki 404 hatalarını kolayca düzeltmenize yardımcı olan en kullanışlı WordPress eklentilerinden biridir . Bozuk bağlantılar sitenizin SEO’sunu etkileyebilir ve kullanıcılarınız için kötü bir deneyim oluşturabilir. Bir süredir bir blog çalıştırıyorsanız, zaman zaman sitenizde bozuk bağlantılar olup olmadığını kontrol etmeli ve bunları düzeltmelisiniz. WordPress’te bozuk bağlantıları kolayca bulmanın birden fazla yolu vardır. Bozuk bir bağlantı bulduğunuzda, kullanıcıları doğru bağlantıya yönlendirerek veya yanlış bağlantıyı kaldırarak düzeltmeniz gerekebilir.

 

12. SEOquake

SEO deprem

SEOQuake , web sitesi sahipleri için faydalı bir SEO aracıdır. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Safari web tarayıcıları için bir tarayıcı eklentisi olarak mevcuttur. Herhangi bir web sitesi için SEO ile ilgili bilgiler sağlar. Bu veriler, sayfa sağlığı, yaş, son güncelleme, Alexa sıralaması ve diğer birçok parametreyi içerir. SEO uzmanları tarafından en çok indirilen tarayıcı eklentilerinden biridir. Bunun dışında SEOquake araç çubuğu, bir anahtar kelimeyi yazdığınızda size aynı veri arama sonuçlarını gösterebilir. Farklı anahtar kelimeler için rekabeti ölçüyorsanız, bu bilgiler son derece yararlı olabilir. Hatta arama sonuçlarını CSV formatında indirebilir ve kendi excel arama verilerinizi hazırlayabilirsiniz.

Alternatif: Ahrefs SEO Araç Çubuğu

 

WordPress Web Sitesi Sahipleri için Bonus Eklentiler

Bu araçlar, web sitenizi SEO için optimize ederken size ek avantaj sağlar. Kendilerini SEO araçları olarak tanıtmazlar, ancak her web sitesi için gereklidir ve web sitenizin arama performansında önemli bir rol oynarlar.

13. WP Roketi

WP-Roket

Site hızı, arama sıralamasında önemli bir faktördür. Bu nedenle , SEO’nuzu etkilemediğinden emin olmak için web sitenizin hızını ve performansını izlemeniz gerekir . Web sitenizin hızını artırmanın en kolay yolu, önbelleğe almayı etkinleştirmektir. WP Rocket , piyasadaki en iyi WordPress önbellekleme eklentisidir ve herhangi bir teknik şeye dalmadan önbelleğe almayı ayarlamanıza olanak tanır.

Alternatif: WP Süper Önbellek

 

14. MonsterInsights

MonsterInsights

Yeni başlayanların çoğu, pazarlama kararlarını verirken en iyi tahminlerine güveniyor. Web sitenizin SEO stratejisini geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri kolayca edindiğinizde bunu yapmanız gerekmez. MonsterInsights , WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir. Google Analytics’i WordPress’e kolayca yüklemenizi sağlar ve WordPress panonuzda insan tarafından okunabilir raporlar gösterir. Kullanıcılarınızın nereden geldiğini, en iyi içeriğinizi, kullanıcıların web sitenizde neler yaptığını ve daha fazlasını size söyler. Ayrıca, hangi ürünlerin popüler olduğunu ve nerede müşteri kaybettiğinizi görerek e-Ticaret SEO’nuzu izlemenizi sağlar.

 

Diğer Güçlü Büyüme Araçları:

Yukarıdaki eklentilerin yanı sıra, SEO ziyaretçilerinden gelen trafiğinizi ve dönüşümlerinizi artırmak için aşağıdaki araçları da öneriyoruz:

  • PushEngage – web sitenizi web push bildirimleriyle terk ettikten sonra SEO ziyaretçileriyle bağlantı kurun ve onlarla etkileşim kurun.
  • OptinMonster – terk eden ziyaretçileri e-posta abonelerine ve müşterilere dönüştürün.
  • Sürekli İletişim – e-posta pazarlaması yoluyla SEO ziyaretçileriyle iletişimde kalın .
  • WPForms – # 1 WordPress form oluşturucu ile SEO trafiğinizden daha fazla potansiyel müşteri elde edin.
  • SeedProd – sürükle ve bırak WordPress sayfa oluşturucu ile SEO dostu özel açılış sayfaları oluşturun (kodlama gerekmez).

Bu makalenin, web siteniz için en iyi WordPress SEO eklentilerini ve araçlarını bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?