Genel Teknoloji

Türk İnternet Siteleri İlk Açıldıklarında Nasıl Görünüyordu?

İnternet sitelerinin ilk hallerini görmeyi seviyoruz, arada böyle makaleler popüler oluyor. Ama hep “Dünya’nın En Popüler Sitelerinin İlk Halleri” gösteriliyor. Ben de Türk İnternet sitelerinin archive.org’da bulabildiğim en eski ekran görüntülerini biraraya getirip Türk İnternet’ine bir katkım olsun dedim.

İşte, en eskiden başlayarak, ünlü Türk web sitelerinin ilk halleri:

Garanti Bankası – 1997

Günümüzde hala en çok kullanılan banka sitelerinden olan Garanti.com.tr, en eski ekran görüntüsünü bulabildiğim banka sitesi.
blank
Garanti.com.tr
Milliyet – 1997
Bir zamanların en çok ziyaret edilen haber sitesi Milliyet, en eski ekran görüntüsüne ulaşabildiğim haber sitesi oldu. (Türkçe karaktersiz bazı yazılar dikkat çekici)
blank
milliyet.com.tr
Radikal – 1998
En eski haber sitelerinden birisi de Serdar Kuzuloğlu’nun yönetiminde yayına alınan Radikal. Sanırım Milliyet’ten sonra, NTVMSNBC’den önce bir dönem en popüler haber sitesi olmuştu.
blank
Radikal.com.tr
İş Bankası – 1998
İş Bankası, 1998’den beri online şubesiyle hizmetimizdeymiş. O zamanlarki kişisel sitelerden çok da farkı yokmuş tasarım olarak.
blank
isbank.com.tr
sahibinden.com – 2000
Türkiye’nin en eski ticaret sitesi sahibinden.com, bügün bile yayına olan logosu ve basit tasarımıyla aslında 1999 yılında açılmıştı fakat bulabildiğim en eski görsel 2000 yılına ait.
blank
sahibinden.com


Turkcell – 2000
Nostaljik Sinyal Bebek logosuyla Turkcell, basit bir tasarımla yayındaymış 2000 yılında. “Hızlı Mobil Data” derken şimdiki hıza göre nasıl bir hızdan bahsettiklerini merak ediyorum. Turkcell sitesi sık sık değişen tasarımıyla ve neredeyse her yıl en iyi kurumsal web sitesi ödülleri almasıyla bilinir bu arada.
blank
turkcell.com
MyNet – 2000
Mynet, 2000 yılında neredeyse bugün sunduğu hizmetlerin tamamını sunuyormuş.
blank
mynet.com
ideefixe – 2000
Türkiye’nin Amazon’u olmak için yola çıkan ancak Türklerin pek de okumayı sevmediğini anlayıp bir kitap sitesi olarak kalan ideefixe, ismi zor söylendiği için onlarca farklı alan adı almak zorunda kalmıştı.
blank
ideefixe.com
Hürriyet – 2000
Hürriyet, bu 2000 yılına ait ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi, uzun süre “Hürriyetim” adıyla yayın yapmıştı İnternet’te.
blank
hurriyetim.com
e-Kolay – 2001
e-kolay, 2001 yılında hem bir İnternet Servis Sağlayıcı, hem de Türkiye’nin en büyük portalıydı.
blank
e-kolay.net
Gittigidiyor – 2001
Gittigidiyor, 2001 yılında yayına başladığından beri aynı logosunu korumuş. Üstelik Dünya devi eBay tarafından satın alınmasına rağmen, ismini bile korumaya devam ediyor.
blank
Gittigidiyor.com
Yemeksepeti – 2001
Türkiye’nin en büyük niş ticaret sitesi Yemeksepeti, yakın zamana kadar 2001’deki ekran görüntüsüne çok benzeyen bir ana sayfayla karşıladı bizleri.
blank
yemeksepet.com
Blogcu.com – 2005
Bugün Türkiye’nin en çok sayfa gösterimi yapan 10 sitesinden biri olan Blogcu.com, basit bir blog sayfası olarak tasarlamış ana sayfasını.
blank
Blogcu.com
Tatil.com – 2005
Günümüzde en dinamik ve en canlı sitelerden olan Tatil.com, 2005 yılında biraz daha statik gözüküyormuş.
blank
tatil.com
izlesene.com – 2006
En fazla sayfa gösterimi yapan Türk sitesi olan video sitesi izlesene.com, video işinin henüz çok masraflı olduğu 2006 yılında yayına başlamış ve bugünkünden çok farklı bir görünüşe sahipmiş.
blank
izlesene.com

Yazar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir