Genel Gezi

Yurtdışına Seyahate Çıkarken Mutlaka Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler [Güncel – Tüm Liste]

 • pasaport ve fotokopisi: olur da pasaportunuzu kaybederseniz ya da çaldırırsanız fotokopisinin elinizde olması size çok yardımcı olur. pasaportunuzu kol-omuz çantanızda fotokopisini sırt çantanızda tutun ya da ikisini aynı çantaya koyup beraber çaldırın.
 • harç pulu: dış hatlardan alabiliyorsunuz ama sıra olma ihtimali yüksek bu yüzden birkaç gün öncesinden herhangi bir bankadan alabilirsiniz. ya da almayın herhangi bir sorun çıkar da hava alanına ucu ucuna yetişirseniz bir de harç pulu için veznede sıra bekleyin.
 • sağlık sigortası: vize alıyorsanız zaten çoğu yer için zorunlu, almıyorsanız da yaptırmanızda yarar var. kaza bela geliyorum demez. sağlık sigortanız varsa ve ayakta tedavi gerektiren bir durum olduğunda muhtemelen parayı siz ödersiniz ve türkiye’ye dönünce geri alırsınız. yataklı tedavi gerektiren bir durum olursa direkt sigorta şirketi ile iletişime geçilir, ödeme yapmazsınız. sağlık sigortanızı yanınıza almayı unutmayın ya da unutun ve hem sigorta için hem de tedavi için boş yere para ödeyin.
 • kişisel bakım ürünleri: bunların oldukça önemli olduğunu düşünüyorum eğer lüks bir otelde kalmayacaksanız mutlaka yanınıza seyahat boy şampuan ve duş jeli almanızı öneririm. özellikle kullandığınız bir marka varsa ve seyahat boyunu bulamadıysanız, herhangi bir seyahat boy ucuz bir ürün alıp o kutuları kullanabilirsiniz. bunun dışında diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, cımbız, küçük bir makas ve yine seyahat boy bir deodorant işinize yarar. ya da isterseniz almayın oradaki marketlerde şampuan arayın hem vakit hem nakit kaybedin ya da tırnağınız kırılırsa fellik fellik tırnak makası arayın.
 • kıyafetler: benim önerim eski kıyafetlerinizi götürün. dilenci gibi gezin demiyorum tabii ama eğer bir sırt çantası ile seyahat edecekseniz ekstra tüm ağırlıklardan kurtulmak önemli, üzerine bir de alışveriş yapacağınızı düşünürseniz eski kıyafet kullanmak çantanızda yer açar. kirlendikçe kullan at yaparsınız. ben öyle yaptım ve çok yararını gördüm. eğer sadece gezmek için gitmiyorsanız iş için gidiyorsanız yanınıza şık bir şeyler de almayı unutmayın tabii. çorap ve iç çamaşırları da aynı şekilde bolca alın ve kullan at yapın. yalnız, ne de olsa dönüyorum diye son güne sadece üzerinizdeki donla kalmayın yedek bir donunuz, çorabınız ve tshirtünüz olsun ne olur ne olmaz. ya da boş verin en sevdiğiniz kıyafetleri götürün ya atmak zorunda kalın ya da sırt çantası yetmiyormuş gibi elinizde poşetlerle gezin.
 • ilaçlar: sürekli kullandığınız ilaçların yanında ağrı kesici, mide problemleriniz oluyorsa bir mide koruyucu, hastalanmak istemiyorsanız, enerjik olayım diyorsanız takviye amaçlı bir şeyler alabilirsiniz. ps: ilaçları bagaja vereceğiniz çantanıza koyun bazen uçağa almada sıkıntı çıkarabiliyorlar. kronik farenjit problemi olanlar boğaz spreylerini almayı unutmasınlar farenjit önemli :p ya da almayın bir problem çıkarsa yaban ellerde nöbetçi eczane arayın bulun ama reçetesiz ilaç satmasınlar.
 • yeme- içme: kısa süreliğine gidiyorsanız buradan bir şeyler götürmek yerine yeni şeyler deneyin ama havaalanında beklerken aç kalmamak için ya da uçaktan indiğinizde hemen yemek yiyecek düzgün bir yer bulamama ihtimaline karşı yanınıza poğaça, börek, kek tarzı bir şeyler alabilirsiniz. zaten dış hatlardan gideceğiniz için en az iki saat önce orda olmanız gerekiyor ayrıca bazı havayolları yemek vermiyor verse de çok pahalı oluyor. ya da yanınıza bir şey almayın bir de uçak rötar yaparsa 10 saat havaalanında aç kalın ya da havaalanında yemeğe normalin 10 katı para verin.
 • elektronik eşyalar: şarj aletini unutmayın. gideceğiniz ülkenin ne tür priz kullandığını önceden araştırın ve ona göre adaptör almanız gerekebilir. örneğin türkiye ve italya aynı tür prizleri kullanıyor dolayısıyla adaptöre gerek yok. malum yurt dışındasınız bol bol gezeceksiniz yanınıza powerbank almayı ihmal etmeyin ya da bunların hepsini ihmal edin şarjınız bitsin burada kalanlar haber alamayınca küfretsin.
 • kötü alışkanlıklar: sigara kullanıyorsanız istanbul’dan çıkmadan duty free’den ihtiyacınız kadarını alın çünkü avrupa’da daha pahalı. avrupa’ya gitmiyorsanız ayrı çünkü bazı ülkelerde daha ucuz misal bosna hersek, fas. ya da almayın biraz ara vermiş olursunuz, kaybınız olmaz.
 • yastık kılıfı: bazıları yastık kılıfı temiz olmazsa uyuyamaz. yatak çarşafı falan almak yük olur ama en azından yastık kılıfı alınabilir. bazı yerlerde kılıf olmayabiliyor, bazı yerlerde kirli oluyor bazılarında vermiyorlar para ile satıyorlar vs.
 • Evrensel seyahat adaptörü (Priz dönüştürücüsü)
 •  Yara bandı, peçete, ilaç
 • Tüm bavul ve çantalarınızda mutlaka iletişim bilgilerinizin yazdığı bir etiket olsun. Kaybolmalar çok olası. Özellikle siyah düz bir bavul kullanıyorsanız onu kolay ayırt edebileceğiniz bir hale getirin. Bavulunuz bagaj bandında boş yere dönüp durmasın ya da başka biri onu alıp götürmesin. Siyah düz bavullar klasik olduğu için herkes bunları kullanıyor, karışma ihtimali yüksek.
 • Belgelerinizi Bir Araya Getirin
 • Uçakta Yanınıza Alacaklarınızı Belirleyin
 • Harç Pulu
 • Fotoğraf Makinesi
 • terlik, ayakkabı
 • pasaport fotokopisi

yurt disi seyahat esya listesi tatil esya listesi celebi alper metin çelebi

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?