Sosyal Medya

Instagram’ın Hesap Hareketsizlik Politikaları: Hesabınızın Silinmesini Önleme

instagram

Instagram inanılmaz derecede popüler bir sosyal medya platformudur ve böyle kalmasının yollarından biri de kullanıcıları aktif ve etkileşimde tutmaktır. Instagram, aktif bir kullanıcı tabanını korumak için, belirli kriterlere uyan tüm aktif olmayan hesapları silme politikasını kullanır.

Instagram'ın Hesap Hareketsizlik Politikaları: Hesabınızın Silinmesini ÖnlemeBu, yeterince sık giriş yapmayarak tüm gönderilerinizi kaybedebileceğiniz için Instagram profilinizde dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu politika, hesapları ne kadar popüler olursa olsun veya kaç gönderiye sahip olursa olsun herkesi etkiler.

Fakat Instagram’ın bir hesabı aktif olmayan ilan etmesi için ne kadar zaman geçmesi gerekiyor? Instagram, bir hesabın silinmesi gerekip gerekmediğini belirlerken tam olarak nelere dikkat ediyor? Bu makale Instagram’ın Hareketsizlik politikasının derinliklerine inecektir.

Instagram Hesapları Devre Dışı Olarak Nasıl İşaretler?

Instagram, hesap oluşturma sırasında sağlanan kullanıcı sözleşmesi kapsamında birçok katı politikaya sahiptir. Politikalara uymayan kullanıcılar çeşitli cezalarla karşılaşacaktır.

Çoğu insan kuralları çiğnerken yakalanmanın ne kadar kolay olduğunun farkında değil. Instagram, kullanıcılarının içeriğini, etkinliklerini vb. Arayan ve tarayan karmaşık algoritmalar çalıştırır. Örneğin Instagram, uygunsuz içerik gösteriyorsa bir gönderiyi silebilir. Sorunlu içeriği silseniz bile Instagram, tüm verilerinizi daha sonra kullanmak üzere kaydeder. Ayrıca herhangi bir nedenle herhangi bir hesabı silebilirler.

Bir Instagram hesabı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak etkin değil olarak işaretlenebilir:

 • Hesabınızın oluşturulduğu tarih
 • Hesabınıza en son giriş yaptığınız zaman
 • Hesabınızın herhangi bir fotoğraf, video veya hikaye paylaşıp paylaşmadığı
 • Hesabınızın diğer fotoğrafları beğenip beğenmediği
 • Hesabınızın takipçileri vb. Olup olmadığı

Instagram Etkin Olmayan Hesapları Ne Sıklıkta Siliyor?

Instagram Etkin Olmayan Hesapları Ne Zaman Silecek?

Instagram, etkin olmayan bir hesabın silinmesi için ne kadar zaman geçmesi gerektiğine dair hiçbir zaman net bir açıklama yapmadı.

Ancak personel, hesaplarının silinme riskinden kaçınmak için kullanıcılarını ara sıra oturum açmaya ve platformlarını kullanmaya teşvik ediyor. Instagram’ın etkin olmayan kullanıcı adı politikasında bunu okuyabilirsiniz .

Bunu destekleyen resmi bir açıklama olmamasına rağmen, bazı kullanıcılar Instagram’ın 1 ila 2 yıl arasında herhangi bir yerde tamamen pasif kaldıysa hesapları sildiğine inanıyor.

Hesabınızın Silinmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Bunların hepsi Instagram’da değilseniz ve her gün kullanmıyorsanız, ancak yine de hesabınızı sağlam tutmak istiyorsanız, bir tür faaliyette bulunmanız gerekir.

Hesabınızın silinmesini önlemenin en kolay yolu ara sıra oturum açmaktır.

Instagram Etkin Olmayan Hesapları Sil

Örneğin, Instagram’da her ay bir kez oturum açabilirsiniz ve büyük olasılıkla hesabınız etkin değil olarak işaretlenmeyecektir.

Diğer gönderilerle herhangi bir şekilde etkileşim kurmaya devam ederseniz, hesabınız temelde hareketsizlik bayrağına karşı bağışıktır.

Etkin Olmayan Bir Kullanıcı Adı Alabilir misiniz?

İnsanlar genellikle istedikleri kullanıcı adını seçemezler çünkü başka bir kullanıcı adı zaten talep etmiştir. Favori takma adınızı fazladan karakter eklemeden kullanamamak çok sinir bozucu olabilir.

Bununla birlikte, kullanıcı adlarını alanların aslında etkin olmadığı da yaygın bir senaryodur. Bu onları alabileceğin anlamına mı geliyor?

Başka bir hesabın zaten istediğiniz kullanıcı adını sakladığını fark ederseniz, yapabileceğiniz tek şey bunu Instagram’a bildirmektir. Instagram personeli raporunuzu inceledikten sonra, hesabın silinip silinmeyeceğine karar vereceklerdir. Her zaman istediğiniz kullanıcı adını elde edebilirsiniz.

Ancak Instagram’ın raporunuzu incelemesi biraz zaman alabilir. Ayrıca, bildirdiğiniz hesabın etkin olmadığına ve silinmemesi gerektiğine karar verebilirler.

Alınan ve kullanmak istediğiniz bir kullanıcı adı bulursanız, şunları yapabilirsiniz:

 1. Bu hesabın durumunu kontrol et
 2. Hesabın takip ettiği gönderi, takipçi ve kişi sayısını kontrol edin
 3. Profil resmini kontrol edin
 4. Etiketli resimleri kontrol edin (hesabın kilidi açıksa)

Hesabın bir profil resmi, herhangi bir gönderisi, takipçisi yoksa ve diğer kullanıcıları takip etmiyorsa, onları şikayet ederken güçlü bir vaka oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

Instagram Etkin Olmayan Hesaplar

Hesabın bazı gönderileri varsa ancak sayılar nispeten düşükse, yine de bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bir sonraki adım, Instagram Ekibine e-posta göndermenizi gerektirir. Durumunuzu ve belirli bir hesabı neden bildirmek istediğinizi açıklayan bir e-posta yazın. E-postayı support@instagram.com adresine gönderin.

Biraz zaman alabilir, ancak onlardan haber almanız gerekir ve kullanıcı adınız otomatik olarak değiştirilebilir.

Ya Giriş Yapamazsam?

Instagram hesabınıza erişimi artık giriş kimlik bilgileriniz olmadığı için kaybettiyseniz veya hesabınız ele geçirildiyse, birkaç seçeneğiniz vardır. İkincisi için, geri almak için Instagram hesabınızı rapor etmek ve doğrulamak isteyeceksiniz. E-postanıza veya şifrenize artık erişemiyorsanız, giriş yapabilmek için şunu deneyin:

 • Telefon numaranızla giriş yapmayı deneyin
 • Facebook ile oturum açmaya çalışın – hesaplar birbirine bağlanmışsa, bu hemen tekrar oturum açmalısınız
 • Instagram’dan ‘Oturum Açmak İçin Yardım Gerekiyor’ seçeneğini kullanın – Güvenliği ihlal edilmiş bir hesap için raporu doldurun ve birkaç saat sürebilecek e-posta yanıtını bekleyin.
 • E-posta hesabınıza yeniden erişim kazanmayı deneyin
 • Bir arkadaşınızın hesabından kullanıcı adınızı aramasını sağlayın

Giriş kimlik bilgilerinizi unuttuysanız veya hesabınıza eklediğiniz doğrulama yöntemlerine artık erişiminiz yoksa Instagram’ın hesap güvenliği önlemleri sorunlara neden olabilir. Instagram Desteği kötü bir rapor alsa da (arayabileceğiniz bir telefon numarası yoktur ve bir yanıt e-postası beklemeyi içerir), hesabınızı alma konusunda yardım için onlarla iletişime geçmeye değer.

Giriş Yapmayı Unutmayın

Instagram hesabınızı kaybetmek istemiyorsanız bu makaledeki tavsiyeleri unutmayın. Kısacası, arada bir Instagram hesabınıza giriş yapmayı ve birkaç gönderi beğenmeyi unutmayın. Etkin olmayan bir hesabın kullanıcı adını alıp kendinizin olarak ayarlamak istiyorsanız, o hesap etkin değilse ve hesabınız oldukça aktif ve çok sayıda takipçisi varsa şansınız daha yüksektir.

Instagram’ın hesap hareketsizlik politikaları hakkında herhangi bir ipucu, püf noktası veya sorunuz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?